آب برای زندگی ضروری است. بدن انسان از 70 درصد آب تشکیل شده است. یک سوم این آب در اپیدرم و دو سوم آن در لایه زیرین آن یعنی درم یافت می شود. پوست به عنوان یک سپر طبیعی برای مقابله با تهاجمات خارجی و تنظیم از دست دادن آب عمل می کند. آبرسانی برای دست نخورده ماندن سد پوست ضروری است . برای داشتن پوستی سالم باید به طور مکرر آب آن را تامین کرد و از سد پوستی محافظت کرد .


با این حال، پیری پوست و تهاجمات خارجی عوامل مهمی هستند که مانع از انجام لایه عملکرد خود را به‌عنوان یک مانع محافظ و تنظیم از دست دادن رطوبت می‌کنند.

تغییر سد پوستی و عواقب آن

سد پوستی می تواند توسط عوامل متعددی مانند از دست دادن آبرسانی زمانی که پوست شادابی خود را از دست می دهد یا کم آب می شود، تغییر دهد.

اگر کمبود آب در پوست وجود داشته باشد، عملکرد مانع آن سریعتر بدتر می شود. سد پوست انسجام خود را از دست می دهد و پوست کم آب می شود و خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. خطوط خشک ظاهر می شوند و پوست خشن و بی روح می شود.

تفاوت پوست آبرسانی شده با پوست کم آب:

سد پوستی پوست هیدراته شده

لایه شاخی

(موانع طبیعی)

سد پوستی پوست کم آب

جدا شدن لیپیدهای بین سلولی (سیمان پوست)

نتیجه: آب سریعتر خارج می شود

پوستی که از کم آبی رنج می برد

لایه شاخی

(موانع طبیعی)

پیامد این کمبود آب کم آبی پوست است. پوست کم آب می تواند احساس سفتی ایجاد کند، نوعی حساسیت مفرط که زمانی رخ می دهد که از محصولات نامناسب استفاده می کنیم. گاهی اوقات، برای بازسازی لایه هایپرلیپیدی، پوست کم آب، سبوم اضافی تولید می کند : این همان چیزی است که ما به عنوان واکنش هایپرسبوره می شناسیم. سد پوستی آب کافی ندارد و نیاز به آبرسانی مجدد دارد.

با این حال، داشتن پوست کم آب موقتی و برگشت پذیر است. از طریق استفاده از محصولات محافظت کننده پوست، که مخصوص آبرسانی به پوست طراحی شده اند، مانند طیف Neutrogena® Hydro Boost ، و یک روال روزانه زیبایی و مراقبت از پوست ، و همچنین یک سبک زندگی سالم، پوست می تواند خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری طبیعی خود را بازیابد. همه افراد ممکن است از کم آبی پوست رنج ببرند. توجه به نیازهای پوست برای ارائه راه حل مناسب و همچنین درک تفاوت بین یک نوع پوست و حالتی که در آن قرار دارد مهم است، زیرا حالت دوم موقتی است. ممکن است دچار کم آبی پوست و آن خشکی پوست شویدتبدیل شدن به یک حالت دائمی که نوع خاصی از پوست را مشخص می کند.