می توانید مواد غذایی و مواد معمولی مانند خیار، بلغور جو دوسر ، انگور و مخمر را در یک ماسک صورت مخلوط کرده و یک درمان آکنه ایجاد کنید. یک صورت خانگی ممکن است به پیشگیری یا پاکسازی آکنه کمک کند و همچنین پوست شما را درخشان، مرطوب و سالم نگه دارد.

1-پاک کننده انگور

  یک میان وعده با طراوت است، چه به صورت ساده به عنوان میان وعده مصرف شود، چه به عنوان رویه سالاد نصف شود و یا به عنوان یک دسر سالم منجمد شود. اما وقتی به درمان های آکنه فکر می کنید احتمالاً انگور به ذهنتان خطور نمی کند.

با این حال، طبق مقاله‌ای که در آوریل 2016 در Advances in Dermatology and Alergology منتشر شد ، رسوراترول موجود در پوست انگور قرمز ممکن است فعالیت باکتری‌کشی در برابر Cutibacterium acnes از خود نشان دهد. C. acnes  که قبلاً Propionibacterium acnes نامیده می شد ، یک باکتری در غدد چربی است که به ایجاد آکنه کمک می کند.

 Fran E. Cook-Bolden، پزشک متخصص پوست و مدیر بخش پوست تخصصی پوست در شهر نیویورک، می گوید: دو یا سه انگور را نصف کنید و گوشت آن را روی صورت و گردن خود بمالید . با آب سرد شستشو دهید


2-ماسک صورت خیار

خیار تسکین دهنده ای بر روی پوست داشته باشد و سوزش، تورم و درد را کاهش دهد.از این رو، آنها می توانند به طور بالقوه التهاب مرتبط با آکنه را تسکین دهند.

دکتر زایشنر توضیح می دهد که در مورد آکنه، "التهاب در غده چربی و فولیکول ایجاد می شود که منجر به برآمدگی های قرمز و عصبانی در پوست می شود." هنگامی که آکنه در عمق پوست ایجاد می شود، ممکن است یک کیست ایجاد شود و پر از روغن شود. اگر دیواره کیست پاره شود و روغن در معرض لایه‌های عمیق‌تر پوست قرار گیرد، اغلب یک واکنش التهابی قوی رخ می‌دهد.»

چگونه می تواند کمک کند؟

زایشنر خاطرنشان می کند: خیار دارای خواص تسکین دهنده و آبرسانی پوست است، بنابراین اگر پوست شما به دلیل آکنه ملتهب شده است، خیار ممکن است یک مزیت آرام بخش داشته باشد. اما او هشدار می دهد که آنها در درمان جوش های زیرین موثر نیستند.

دکتر کوک بولدن می گوید: «با مخلوط کردن یک خیار کوچک و 1 فنجان بلغور جو دوسر، خمیر درست کنید. 1 قاشق چایخوری از این خمیر را با 1 قاشق چایخوری ماست مخلوط کرده و به صورت خود بمالید. بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس بشویید.


3-ماسک ساده عسل

مایو، برخی افراد از آن به عنوان یک شربت طبیعی سرفه و برای تسکین گلودرد استفاده می کنند . 

طبق مقاله ای که در آگوست 2016 در مجله سلامت جهانی آسیای مرکزی منتشر شد، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که خواص ضد باکتریایی عسل ممکن است باعث بهبود سوختگی ها و عفونت های زخم شده و از رشد C. acnes جلوگیری کند . 

کوک بولدن می گوید قبل از استفاده از این ماسک، صورت خود را با آب گرم بشویید. سپس عسل را بمالید و بگذارید 30 دقیقه روی پوست بماند. عسل را با آب گرم بشویید.


4-ماسک مخمر و ماست برای پوست چرب

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، شواهدی که در آوریل 2015 در مجله بین المللی پوست زنان منتشر شد ، نشان می دهد که محصولات لبنی تخمیر شده مانند ماست ممکن است سلامت پوست را تقویت کند. ماست همچنین یک پروبیوتیک است که نشان داده شده است که C. acnes را مهار می کند.

برای تهیه ماسک، 1 قاشق چایخوری مخمر آبجو را با کمی ماست ساده ترکیب کنید تا مخلوطی رقیق ایجاد شود. کوک بولدن می گوید: "آن را به طور کامل روی تمام نواحی چرب بمالید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند. با آب گرم بشویید؛ سپس از آب سرد برای بستن منافذ استفاده کنید."


5-جو دوسر

مجله داروها و پوست، خواص ضد التهابی بلغور جو دوسر به طور طبیعی تسکین دهنده است و ممکن است تحریک ناشی از شرایط پوستی مانند بثورات پوستی ، اریتم، سوختگی، خارش و اگزما را تسکین دهد 

زیشنر می گوید بلغور جو دوسر دارای خواص محافظتی، آبرسانی و ضد التهابی پوست است. این به طور خاص در درمان آکنه موثر نیست، اما می تواند به تسکین پوست خشک و ملتهب کمک کند. من معمولاً مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر جو را برای بیمارانی که از درمان‌های تحریک‌کننده آکنه استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنم.»

2 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و آب کافی را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآیند. خمیر را روی تمام صورت خود صاف کنید و به آرامی آن را بمالید. سپس کاملاً بشویید


6-ماسک صورت زرد چوبه

کوک بولدن می گوید برای داشتن پوستی زیبا، عروس ها در هند به طور سنتی قبل از عروسی از ماسک زردچوبه استفاده می کنند. بر اساس بررسی منتشر شده ، این احتمالاً به دلیل خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی ادویه و توانایی آن در بهبود چشمگیر شدت بیماری های پوستی مانند آکنه، آلوپسی ، درماتیت آتوپیک، لیکن پلان دهان، خارش و پسوریازیس است. در آگوست 2016 در تحقیقات گیاه درمانی 

مواد لازم برای این درمان آکنه در بازارهای ادویه و فروشگاه های مواد غذایی قومی موجود است.

1/2 فنجان آرد نخودچی و 2 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه ، پودر چوب صندل و روغن بادام (کره شفاف) یا روغن بادام را با هم مخلوط کنید و سپس آن ها را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. کوک بولدن می گوید: «بمالید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند. "با فشار با کف دست و انگشتان دست مالش دهید تا تمام خمیر از بین برود." خوب با آب بشویید.


آخرین کلمه در مورد درمان های خانگی برای آکنه

ماسک‌های صورت خانگی می‌توانند پوست شما را جوان کرده و به رفع آکنه کمک کنند - و همه این دستور العمل‌ها از مواد معمولی موجود در انبار و یخچال شما استفاده می‌کنند. یک یا چند مورد از این راه‌حل‌ها را برای درمان پوست مستعد جوش امتحان کنید و ببینید که پوست شما چگونه واکنش نشان می‌دهد.

زایشنر می‌گوید اگر درمان‌های خانگی بعد از دو تا چهار هفته کمکی نکرد، برای کمک با یک متخصص پوست تماس بگیرید. وی هشدار می دهد: متأسفانه تأخیر در درمان خطر ایجاد لکه در پوست یا در برخی موارد لکه های دائمی را افزایش می دهد